• Dwa rdzennie amerykańskie auta – pikap i SUV, dzielne w terenie i z mocnym napędem elektrycznym – jeszcze w tym roku na rynku w USA
  • Producent pozyskuje fundusze od inwestorów, są wśród nich Amazon i Ford, a teraz także na giełdzie papierów wartościowych
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Rivan to nowy amerykański producent samochodów elektrycznych. W ofercie ma na razie dwa modele – pikap R1T i SUV-a – R1S. Oba mają po cztery silniki elektryczne – napędzające każde z 4 kół. Producent deklaruje łączną moc powyżej 800 KM, dużą dzielność terenową, możliwość pociągnięcia ciężkiej przyczepy i zasięg na jednym ładowaniu akumulatora przewyższający 500 km. Pikap kosztuje od 67,5 tys. USD, terenówka – od 70 tys. USD.

Co ważne – samochody już są. Jak na start-up przystało, producent pochwalił się wyprodukowaniem pierwszych aut w mediach społecznościowych.

Pierwsze Riviany schodzą z taśmy produkcyjnej Foto: Twitter.com
Pierwsze Riviany schodzą z taśmy produkcyjnej

W drodze do tego sukcesu pomogły Rivianowi pieniądze pozyskane od inwestorów – m.in. Amazona i Forda. Amazon zamierza w ciągu dekady kupić u Riviana 100 tys. elektrycznych samochodów dostawczych.

Rivian idzie na giełdę

Na tym jednak nie koniec, Rivian chce się rozwijać, do tego potrzebne są dalsze nakłady, które firma chce pozyskać na giełdzie. Firma weszła na giełdę w środę, 10 listopada, uzyskując wynik znacznie lepszy od spodziewanego. Każda ze 153 mln akcji została wyceniona na 78 dol., co znaczy że firma pozyskała 11,9 mld USD, a tym samym zaliczyła najlepszy wynik wejścia na giełdę w tym roku.

Mierząc obecną ceną emisyjną akcji wartość giełdowa nowicjusza Riviana sięgnęła 76,4 mld USD. To więcej niż np. BMW, wyceniane na amerykańskiej giełdzie na 59 mld USD. Ciekawe, jak będą kształtować się ceny akcji Riviana w przyszłości. Pewne jest, że Amerykanie mocno wierzą w swoje przedsiębiorstwa, czego dowiódł już wcześniej sukces Tesli. A ponieważ Rivian skupił się, przynajmniej na początek, na rdzennie amerykańskich pojazdach – pikapie i dużej terenówce, można przewidywać, że Amerykanie będą w firmę inwestować.

Ładowanie formularza...